Kenan Evren cennetlik midir ?

Soru : Fethullah Gülen Hocaefendi , Kenan Evren için “cennetliktir” demiş midir ?

El-Cevab : Muhterem Hocaefendi’nin bir röportajda sarf ettiği :

” Evren Paşa demokrasinin kesintiye uğraması ve daha pek çok açıdan tenkit edildi. Ama seçmeli din derslerini mecburi yapmakla yararlı bir iş yapmıştır. Gençlerin çoğu onun bu icraatı vesilesiyle din eğitiminden nasiplerini almışlardır.

Bu iş kanaatimce öyle büyüktür ki –doğrusunu Allah bilir- hiçbir sevabı olmasa bile bu icraatı ona yetebilir, ahirette kurtuluşuna vesile olabilir, cennete de gidebilir.” (1) ifadesinde,
Kenan Evren’in cennetlik olduğu değil , belki farkına bile varmadan yapmış olduğu “din derslerini zorunlu hale getirme” amelinin büyüklüğüne vurgu yapılmış , bu güzel işin onun kurtuluşuna vesile olabileceğini , bu vesile ile cennete gidebileceğini  “Allah en doğrusunu bilir” mülahazası ile temenni etmiştir. Kimin cennetlik veya cehennemlik olduğunu Allah’tan başkası bilemez elbet, ancak güzel amellerin insanı cennete yaklaştırdığı da bir gerçektir.
Muhterem Hocaefendi’nin Evren’in “Din konusundaki “ bu positiv yaklaşımını hazmedememiş olsa gerek ; bir TV programında Hocaefendi’yi cumhuriyet düşmanı ilan ederek ,kendisine bir kol saatini rüşvet vermekle itham edecek kadar düşmüştür. Programın devamında Hocaefendi’nin İzmir Sıkı Yönetim mahkemelerinde yargılandığını ancak hakimler sayesinde beraat ettiğini dile getirerek , sıkı yönetim mahkemelerinde hiç yargılanmamış Hocaefendi hakkındaki uydurma beyanına bir yenisini eklemiştir.

Zorunlu din dersleri konusundaki güzel ameline mukabil , bu tür uydurma ithamların yaşlılığa bağlı hafıza yanılması olmaması durumunda, işlenen çirkinliklerin güzellikleri götürdüğü hususu da göz ardı edilemez. 

___________________________________________
(1) Mehmet Gündem’le Röprotaj , Milliyet, 17.01.2005

 

Add comment


Security code


Refresh

back to top

BU GÜNLER DE GEÇECEK

ÇATLAYAN RÜYA

ÇARPITILAN BEDDUA!

ŞAHİT OL YA RAB...

Mefkure Yolculuğu