1997 Hayat Kronolojisi

1997 Hayat Kronolojisi

Tarih Açıklama
01.01.1997 Kanal D'de Tuncay Özkan'ın Susurluk Listesi İlgili Sorularını Cevapladı
Fethullah Gülen, Susurluk kazası ile ilgili MİT tarafından hazırlandığı ileri sürülen listeye adının karıştırılmasına ilişkin görüşlerini, Kanal D Haber Müdürü Tuncay Özkan'a anlattı. Adının karıştırılmasının, Türkiye için yapılan hizmetleri baltalamak isteyen şer şebekelerinin işi olduğunu bildiren Gülen, daha önce atılan ve asılsızlığı ortaya çıkan iftiraları örnek gösterdi.
17.01.1997 Mahmut Bayram Hocaefendi'nin Cenaze Namazını Kıldırdı
Ülkemizin tanınmış ilim adamlarından Mahmut Bayram Hocaefendi, Fatih Camii'nde cuma namazını müteakip kılınan cenaze namazından sonra Edirnekapı Mezarlığı'na defnedildi. Mahmut Bayram Hocaefendi'nin cenaze namazını Fethullah Gülen kıldırdı.
27.01.1997 Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı'nın İftar Yemeğine Katıldı
Onursal Başkanlığını Fethullah Gülen'in yaptığı Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı'nın Hilton Sergi Salonu'nda verdiği iftar, siyasetten sanata, iş dünyasından dini cemaatlerin liderlerine kadar pek çok ünlü ismi bir araya getirdi.
30.01.1997 Erzurum'da Vefat Eden Amcası Nurettin Gülen'in Cenaze Namazını Kıldırdı
Fethullah Gülen Hocaefendi'nin amcası Nurettin Gülen (88) Erzurum'da vefat etti. Ebu İshak Camii'nde kılınan cenaze namazından sonra, merhum Nurettin Gülen'in naaşı doğum yeri olan Korucuk Köyü'ne götürülerek defnedildi. Fethullah Gülen Hocaefendi'nin kıldırdığı cenaze namazında çok sayıda vatandaş hazır bulundu.
23.02.1997 Sanat ve İşçi Vakıflarından Ödül Aldı
Yazarlar ve Sanatçılar Vakfı (TÜRKSAV) tarafından Türk dünyasına katkıda bulunan kişi ve kuruluşlara verilen Türk Dünyasına Hizmet Ödülleri'nin sahipleri belirlendi. Fethullah Gülen, teşvikleriyle Orta Asya Türk cumhuriyetlerinde açılan okullar ve Türkiye'yi dünyaya açmak için gösterdiği gayretlerinden dolayı hizmet ödülüne layık görüldü.
04.03.1997 Amerikan Hastanesi'nde Sağlık Kontrolünden Geçti
Fethullah Gülen, Amerikan Hastanesi'nde sağlık kontrolünden geçti. Hocaefendi'ye efortalyum testinin uygulandığı sağlık kontrolü 2 saat sürdü. Hocaefendi'nin sağlık kontrolüyle ilgilenen kardiyoloji uzmanı Dr. Füsun Değirmencioğlu, Hocaefendi'nin sağlık durumunun iyi olduğunu, ancak istirahat etmesi gerektiğini belirtti. Hocaefendi ise sağlık kontrolünden sonra kendisini iyi hissettiğini; ama son sözü doktorların söyleyeceğini ifade etti.
14.03.1997 Hacı Kemal Erimez'in Cenaze Namazını Kıldırdı
Hacı Kemal Erimez'in Fatih Camii'ndeki cenaze namazını uzun yıllar arkadaşı olan Fethullah Gülen büyük bir hüzünle kıldırdı.
29.03.1997 STV'de Haber Kritik Programına Katıldı
Fethullah Gülen, Samanyolu Televizyonu'nda yayınlanan Haber Kritik programına konuk oldu. Canlı olarak yayınlanan programda Dr. Osman Özsoy ve Prof. Dr. Mim Kemal Öke'nin sorularını cevaplandırdı.
08.04.1997 Alparslan Türkeş'in Cenaze Namazına Katıldı
Alparslan Türkeş'in cenaze namazını Kocatepe Camii'nde öğle namazını takiben Diyanet İsleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz kıldırdı.
16.04.1997 Kanal D'de Yalçın Doğan'ın Sorularını Cevaplandırdı
Fethullah Gülen, Kanal D'de yayınlanan 'Yalçın Doğan ile Güncel' programının konuğu oldu. Programda 'Türkiye'de yaşanan siyasi gerilim' konu edildi.
03.05.1997 Kanal D'de Yalçın Doğan'la Yaptığı Röportaja Atfedilen İddialarla İlgili Bir Basın Açıklaması Yaptı
Fethullah Gülen, Kanal D'de yayınlanan açıklamalarının yanlış değerlendirmeleri de beraberinde getirmesi üzerine avukatları vasıtasıyla bir basın açıklaması yaptı.
06.05.1997 Mert Kaptanoğlu İçin Taziye Mesajı Gönderdi
27.05.1997 Askeri Şura Kararları Üzerine Kendisine İsnat Edilen Konularda Basın Açıklaması Yaptı
Bazı basın ve yayın organlarında, Yüksek Askeri Şura kararı ile ordudan uzaklaştırılacak personelin büyük bölümünün "Fethullah Gülen'e yakınlığıyla bilinen kişiler"den oluştuğu iddialarına basın açıklamasıyla cevap verdi.
30.05.1997 Türkiye'deki Siyasi Gelişmeler Üzerine Time Dergisinin Sorularını Cevapladı
Türkiye'de yaşanmakta olan siyasi ve sosyal hadiseler üzerine Time Dergisinin sorularını cevapladı.
11.06.1997 Sağlık Problemleri Nedeniyle ABD'ye Gitti
Uzun zamandır kendisini rahatsız eden kalp sıkıştırması nedeniyle ABD'ye gitti. Ohio eyaletinde anjiyo yaptırdı.
27.06.1997 ABD'de Kalp Anjiyosu Geçirdi
Sağlık problemlerinden dolayı bir süredir ABD'de tedavi gören Fethullah Gülen Hocaefendi, başarılı bir kalp anjiyosu geçirdi. Ohio eyaletindeki Cleveland Clinic Foundation Hastanesi kardiyoloji mütehassıslarından Dr. Murat Tuzcu yönetimindeki bir ekibin geçtiğimiz Cuma günü, Hocaefendi'nin kalbine başarılı bir anjiyo müdahalesinde bulunduğu öğrenildi. Hocaefendi, uzun süredir kalp, şeker ve yüksek tansiyon rahatsızlıklarından mustaripti.
16.07.1997 ABD'den STV Haber Kritik Programının Sorularını Cevapladı
11 Haziran 1997 günü sağlık kontrolünden geçmek için ABD'ye giden Fethullah Gülen, 16 Temmuz 1997 günü STV'de yayınlanan Haber Kritik Programında Kemal Gülen'in sorularını cevapladı.
20.07.1997 Nevval Sevindi'ye New York'ta Verdiği Mülakat Yayınlanmaya Başladı
Fethullah Gülen Sağlık problemleri nedeniyle 11 Haziran 1997 günü ABD'ye gitmişti. Orada bulunduğu sırada Türkiye'de yaşanmakta olan siyasi gerilim sonrası hükümet değişti ve yeni bir sürece girildi. Nevval Sevindi ABD'de Fethullah Gülen'le ilk defa röportaj yapan gazeteci olarak tarihe geçti. 20 Temmuz 1997 günü Yeni Yüzyıl gazetesinde yayınlanmaya başlayan röportaj 10 bölüm halinde 29 Temmuz 1997 tarihine kadar sürdü. Röportaj daha sonra 30 Eylül 1997'de kitaplaştırıldı ve Sabah Kitapları arasında yayımlandı.
10.08.1997 Rus Yazarlardan Fethullah Gülen'e Davet Geldi
Rusya Yazarlar Birliği, Amerika Birleşik Devletleri'nde tedavi gören Fethullah Gülen Hocaefendi'yi Rusya'ya davet etti. Birlik Başkanı Timur Polatov, "Gülen'i Rusya'ya davet etmenin yararlı olacağına inanıyorum. Şu anda gerek Rusya gerekse Türkiye'de mevcut olan çağdaş sorunların farkındayız."dedi.
11.08.1997 Milliyet'ten Hakan Yavuz'un Siyaset ve İslamiyetle İlgili Sorularını Cevapladı
ABD'nin Wisconsin Üniversitesi'nde İslami ve Sosyal Bilimler bölümünde doktora sonrası çalışmalar yapan Yavuz ABD'de tedavi görmekte olan Fethullah Gülen ile söyleşi yaptı.
31.08.1997 Milliyet'ten Yasemin Çongar'ın Siyasi Gelişmeler Üzerine Sorularını Cevapladı
Yasemin Çongar'ın, 28 Şubat sonrasında Türkiye'de yaşanan siyasi kriz, Atatürk, laik Cumhuriyet ve şeriatla ilgili sorularına cevaplar verdi.
01.09.1997 Türkiye'de Yaşanan 28 Şubat Süreci, Siyasi ve Sosyal Krizi Değerlendirdi
Sağlık problemleri dolayısıyla Amerika'da bulunan Fethullah Gülen, Türkiye'de yaşanan, 28 Şubat süreci, hükümet değişikliği, 8 yıllık eğitim ve İmam Hatipler gibi bir çok siyasi ve sosyal olayı ABD'deki Türk gazetecilere değerlendirdi.
03.09.1997 Güneydoğu Meselesiyle İlgili Soruları Cevapladı
Doğu ve Güneydoğu'daki problemler için Fethullah Gülen bölgesel barışa dikkat çekti ve "Yavuz Selim oradaki aşiret reisleriyle anlaşıp birkaç asırlık bir sulh yemini hazırladıktan sonra dört asır hiç bir problem olmamış." dedi.
04.09.1997 Zaman'dan Ali Aslan'ın Batı ve Milliyetçilik Üzerine Sorularını Cevapladı
Fethullah Gülen'in Amerika'daki mülakatının bir bölümü Mustafa Kemal Atatürk ve Batılılaşma üzerine oldu.
10.09.1997 ADL Başkanı Abraham Foxman İle Görüştü
Fethullah Gülen, 11 Haziran 1997'de ABD'ye gittiği sırada, önemli bir Musevi örgütü olan ADL (Anti Defamation League) Başkanı Abraham Foxman ile New Jersey'de kaldığı evde görüştü. Bu görüşmeden sonra ADL başkanı Foxman, Kardinal John O'Conner ile Fethullah Gülen Hocaefendi'yi görüştürmek için Kardinal O'Conner'dan randevu aldı. Bunun üzerine 19 Eylül 1997 Cuma günü Fethullah Gülen Hocaefendi kardinal John O'Conner ile görüştü.
19.09.1997 ABD'de Kardinal O'Connor İle Görüştü
Fethullah Gülen,, New York'ta Katoliklerin önde gelen liderlerinden Kardinal John O'Connor'la görüştü. Papa 2. John Paul'un sağ kolu olarak bilinen ve gerek Amerikan yönetimi, gerekse Birleşmiş Milletler'de büyük nüfuza sahip olan Kardinal O'Connor ile Fethullah Gülen arasında gerçekleşen görüşme samimi bir sohbet havasında geçti.
30.09.1997 Tedavi İçin Gittiği ABD'den Türkiye'ye Döndü
Bir süredir tedavi için Amerika Birleşik Devletleri'nde olan Fethullah Gülen 30 Eylül Salı günü saat 10.00'da Türkiye'ye geldi.
ABD'de Sağlık durumu ile ilgili olarak Haziran ayında Ohio Eyaleti'nde anjiyo yaptırdı. Amerika'da bulunduğu sırada Katolik dünyasının önde gelen isimlerinden Kardinal O'Connor'la olmak üzere bazı din adamları ile temaslarda bulundu.
21.11.1997 Türk Eğitim Sen'den Eğitim Ödülü Aldı
Türk Eğitim-Sen, Fethullah Gülen'e 24 Kasım Eğitim Özel Ödülü verdi.

Georges Marovitch ve Beraberindeki Heyet Gülen'i Ziyaret Etti
Vatikan'ın İstanbul temsilcisi monsenyör Georges Marovitch, Kadim Süryani Katolik Cemaati Metropoliti Yusuf Çetin, Süryani Katolik Patrik Vekili Yusuf Sağ ve Kadim Süryani Cemaati Piskoposu Samuel Akdemir, Fethullah Gülen'i ziyaret etti.
23.11.1997 Bayram Yüksel'in Cenaze Namazını Kıldırdı
Hayatı boyunca Bediüzzaman Said Nursi'ye hizmet eden Bayram Yüksel ile Ali Uçar ve Mehmet Emin Çiçek'in cenaze namazları Fatih Camii'nde kılındı. Bayram Yüksel'in namazını Fethullah Gülen kıldırdı.
12.12.1997 Yüksek Askeri Şura Kararları İle İlgili Kendisine İsnat Edilen Hususlar Konusunda Bir Basın Açıklaması Yaptı
"Yüksek Askeri Şura toplantısı öncesi ve sonrası bazı gazetelerde yer alan haberlerde, Yüksek Askeri Şuranın 1997 yılı ikinci olağan toplantısında, disiplinsizlik nedeniyle Türk Silahlı Kuvvetleri'nden ihraç edilen 59 subay ve astsubayın bir kısmının Muhterem Fethullah Gülen'e yakın olduğu iddia edilmiştir."
25.12.1997 Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı'nın Düzenlediği Ulusal Uzlaşma Gecesine Katıldı
Fethullah Gülen Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı'nın 25 Aralık 1997 tarihinde düzenlediği Ulusal Uzlaşma Ödülleri gecesine katıldı.

Yorum ekle


Güvenlik kodu


Yenile

yukarı çık
  • EN SON EKLENENLER
  • EN ÇOK OKUNANLAR
  • SON YORUMLAR

HAKİKAT DAMLALARI

Hakikat Damlaları Gönülleri fetheden, beyan talâkatı değil hareket talâvetidir. Hakikat Damlaları

M. Fethullah Gülen

ARAMA

BU GÜNLER DE GEÇECEK

ÇATLAYAN RÜYA

ÇARPITILAN BEDDUA!

ŞAHİT OL YA RAB...

Mefkure Yolculuğu