Warning: Declaration of JParameter::loadSetupFile($path) should be compatible with JRegistry::loadSetupFile() in /home/herkul/public_html/gencadam.com/libraries/joomla/html/parameter.php on line 512
Duyurular - Genç Adam
Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/herkul/public_html/gencadam.com/libraries/joomla/application/application.php on line 481
M. Fethullah Gülen'in Yeni Eseri: Yenilenme Cehdi M. Fethullah Gülen'in Yeni Eseri: Yenilenme Cehdi

Fethullah Gülen Hocaefendi'nin yeni kitabı "Yenilenme Cehdi" yakında

Beşeriyetin geçirdiği evreleri ve birikimleri göz önüne alıp bugünün dünyasını yorumladığımızda insanlık adına önemli bir kırılma noktasının yaşandığını söyleyebiliriz. Genelde yerkürede, özelde İslâm coğrafyasında yaşanan hâdiselerin vehâmeti, beşerî sistemlerin ürettiği kaos ve kargaşanın ortasında insanlığın günden güne erimekte olduğunu göstermektedir.

Gelinen teknolojik seviye bile tek başına en çok çağın ruhsuzluğunu yansıtmaktadır. Küresel ekonomik kriz haberleriyle çalkalanan dünya, yaşanan hakikat ve var oluş krizinin kendisini nereye sürüklediğinden bîhaber durumdadır. Din dışı kutsallıklar, Peygamberlere yapılan hakaretler, saltanat ve türlü menfaatler uğruna işlenen cinayetler, açlıktan kırılan milletler, asırlardır maruz kaldığımız seküler akıl tutulmasının mahsullerinden başka bir şey değil. Semavî olanı unutan ve her geçen gün sürüp giden aldanmışlıklarına bir yenisini ekleyen beşeriyet ne yazık ki insanüstü bir gayretle insan altı bir varlık haline dönüşmektedir.

İşte tam da böyle bir zamanda asırların boşluklarında kaybettiğimiz kimliğimizi yeniden kazanmamız, hadiselerin ağırlığı altında ezilen insanlığa bir kez daha el uzatmamız için üzerinde bulunduğumuz mânâ denizini yeniden dalgalandırıp asr-ı saadetle bezenen günlere yelken açmamızı sağlayacak; kalbimizi, fikrimizi, zikrimizi o emin günlerin sahiline demirlememiz için bizi yola koyacak bir yenilenme rüzgarına ihtiyacımız var.

Nil Yayınları tarafından yayınlanan Kırık Testi serisinin 12. kitabı Yenilenme Cehdi isimli kitap Muhterem Fethullah Gülen Hocaefendi'ye yakın zaman dilimlerinde sorulmuş güncel, güncel olduğu kadar da gündemini kaybetmeyecek soru ve cevaplardan oluşan muhtevasıyla okurunu İslâm'ın engin ikliminde yeniden bir araya gelmeye, Efendiler Efendisi'nin (sallallahu ve sellem) insanlığa sunduğu mesajı bir kez daha kendi orijinalliği ve derinliği içerisinde ele almaya davet ediyor.

Yenilenme Cehdi, iki yönüyle önemli. Birincisi üzerinde yaşadığımız medeniyetin kaynaklarından beslenebilmenin kesintiye uğradığı bir zaman diliminde o medeniyetin birikimlerine dayanarak nefes alan, düşünen, tavsiye eden ve bu birikimleri dünyanın yeniden inşa sürecinde sınırları aşan yapıcı bir aksiyona dönüştürebilen muhterem müellifle yeniden tanışmaya ve onu tanımaya zemin hazırlıyor. İkincisi ise hangi konumda bulunursak bulunalım Kur'ân'dan ve Sünnet'ten ne anladığımızı, anladığımızın ne kadarını yaşadığımızı, yaşadığımızın ne kadarını anlatabildiğimizi, yaşadığımız ve anlattığımızın ne kadarının anlaşılabildiğini sorgulamak için de önemli bir fırsat sunuyor. Bu iki özelliğiyle kitap günümüzü doğru anlama ve insanlığın geleceği adına hayatî bir çok soruna çözüm sunma, bunu yaparken de kaynaklarımızdan doğru beslenmeye ve isabetli adım atmaya zemin hazırlayacak duygu ve düşünceleri ihtiva ediyor.

Kitabın satır aralarında dolaştıkça insanın neden âlemin özü ve özeti olduğunu hakikatin neden insanda gizli olduğunu anlamaya başlıyorsunuz. Ve neticede önümüzdeki aşılmazların ancak benliklerimizden sıyrılıp insan olmaya çalıştığımız ve adanmışlığa yakışır bir gayretle yeniden insanlığa el uzattığımız sürece aşılabileceğinin farkına varıyorsunuz.

    Biz milletçe göz alıcı, inşirah verici ve insanı büyüleyen bir ruh âbidesi ikame etmek istiyorsak, öncelikle elimize bir balta alarak kendi benlik âbidemizi yıkmalıyız.
    İnsanın zihninde 'Bunca yıldır bu işin içindeyim. Ben de bir şeyler biliyorum...' mülahazası oluşmaya başlarsa, bilmelidir ki, o çoktan işin dışına çıkmıştır, olup bitenlerin farkında değildir.
    Etemm ve ekmel olan bir din, öyle olmayan insanların eliyle yeryüzünde tesis edilemez.
    Farklılık ve uyuşmazlıklar insanlığı, telâfisi mümkün olmayan kavga ve savaşlara sürükleyebilir. Günümüzde ortaya çıkacak böyle bir kavga ve vuruşma ise, ne Birinci ne de İkinci Cihan harbine benzer.
    Şeytan çok profesyonel bir varlıktır. O öyle fentler, öyle oyunlar biliyor ki, bu oyunları kullanarak şimdiye kadar nice devleri devirmiştir.

Bu ve benzeri cümlelerin açtığı pencereden zamana, hayata ve kendimize bakabilme fırsatı sunan Yenilenme Cehdi aynı zamanda; Dindarlık ve dinî hassasiyet birbirinden farklı mı? Mü'minin Mü'mine karşı en büyük yardımı nedir? İslâm'ın intihara bakış açısı nasıldır? Suizan ve hasedin tedavisi adına neler yapılabilir? Şeytan herkese kendi sıkletine göre mi musallat olur? Anne - babaya küsülebilir mi? Başka dinlere mensup insanlar mescit ve camilerimizde ibadet edebilir mi? Hüsn-ü zanda hata etmek günah mıdır? Nazarî ve amelî milliyetperverlik ne demektir? Merak duygusu insana neden verilmiştir? Verimli ve faydalı bir sohbet için dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir? gibi ilginç bir çok sorunun cevabını okuruna takdim ediyor.

Last modified onThursday, 01 November 2012 02:17
Rate this item
(0 votes)

Add comment


Security code


Refresh

back to top

GENÇ ADAM E-BÜLTEN

ARAMA

BU GÜNLER DE GEÇECEK

ÇATLAYAN RÜYA

ÇARPITILAN BEDDUA!

ŞAHİT OL YA RAB...

Mefkure Yolculuğu