Warning: Declaration of JParameter::loadSetupFile($path) should be compatible with JRegistry::loadSetupFile() in /home/herkul/public_html/gencadam.com/libraries/joomla/html/parameter.php on line 512
Haberler - Genç Adam
Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/herkul/public_html/gencadam.com/libraries/joomla/application/application.php on line 481

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/herkul/public_html/gencadam.com/components/com_k2/models/item.php on line 705

'Afganistan'da herkes Türk kolejlerine gitmek istiyor; Okulları asla kapatmayız'

Afganistan Eğitim Bakan Yardımcısı Şefik Samim, en zor zamanlarında yanlarında olan Türk okullarının Afganistan için vazgeçilmez olduğunu vurguladı. Afganistan'da herkesin Türk okullarına gitmek istediğini, okulların kapatılmasının düşünülemeyeceğini kaydeden Samim, Fethullah Gülen Hocaefendi'nin misyonunun İslam dünyası için büyük umut olduğunu dile getirdi.

Eğitim Bakan Yardımcısı Samim, 30 yıldır ülkesinin şiddet yanlıları ve radikaller tarafından zedelenen dokusunun, Türk okulları tarafından onarılmaya çalışıldığını dile getirdi. Cihan Haber Ajansı'na konuşan Şefik Samim, "Türk kardeşlerimiz en zor zamanımızda yanımızda oldular. Türk okullarına desteğimiz sürecek" dedi.

Şükürler olsun, ülkemizde 35 Türk okulu var

Afganistan'ın iç savaşta büyük acılar çektiğini, özellikle son 30 yılda ülkenin adeta yıkıma tabi tutulduğunu hatırlatan Şefik Samim şöyle konuştu: "Afganistan'da son 30 yıldır çok zor bir süreç yaşandı. İç savaşta her şey yerle bir oldu, iç çatışmalar Afganistan'ı yok olma eşiğine kadar taşıdı. Bu zor süreçte, Türk kardeşlerimiz bizim yanımızda oldular. Geldiler, Türk okullarını açtılar. Hizmet'e ait ilk Türk okulu 20 yıl önce açılmıştı. Bu okullar büyük teveccüh gördü. Allah'a şükürler olsun ki Afganistan'da şu an 35 Türk okulu var. Bu okulların öğrencileri büyük başarılara imza atarak, sınavlarda ilk sıralarda yerlerini alıyorlar." şeklinde konuştu.

Fethullah Gülen Hocaefendi, Afgan çocuklarını kendi çocukları gibi görüyor

Okulların başarılarını anlatan Bakan Yardımcısı Samim, "Biz İstanbul'a gelmeden iki gün önce Kabil'de bir programa katıldık. Afganistan'da gerçekleştirilen üniversiteye giriş sınavında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Örneğin bizim 200 bin öğrencimizin katıldığı bu genel sınavda Türk okulu öğrencisi ikinci oldu. Bu hepimiz için bir onur ve mutluluk kaynağıdır. Eğitim bakanlığı olarak Türk okullarına güveniyoruz, onlarla gurur duyuyoruz." dedi.

Samim, Hizmet Hareketi'nin Afgan halkını kendi halkı gibi benimsediğinin altını çizdi. Hizmet Hareketi'nin gerçekleştirdiği eğitim faaliyetlerinden övgüyle bahseden Bakan Yardımcısı Samim, "Başta Fethullah Gülen Hocaefendi olmak üzere, ki Cenab-ı Allah ona uzun ömür versin, sürekli Afgan halkına ehemmiyet verdiler, destek oldular. Hocaefendi Afganistan'ın çocuklarını kedi çocukları gibi gördü. Bu bizim için başlı başına bir gurur kaynağıdır." diye konuştu.

Türk okulları, ülkeye yeni bir soluk getirdi

Türk okullarının mutedil ve orta yol bir sistemle eğitim verdiğini anlatan Samim, okulların 'acılar ülkesi' Afganistan'da yeni bir süreç başlattığını ifade ederek şöyle konuştu: "Tüm dünyada olduğu gibi özellikle Afganistan'da şiddet yanlıları bu ülkeyi 30 yılı aşkın süre yakıp yıktı. Ancak Türk okullarının açılmasıyla birlikte yeni bir süreç, yeni bir hareket başladı. Tüm Afgan halkı çocuklarının bu okulların öğrencisi olmasını arzu ediyor."

Afgan halkı olarak bize neyin faydalı olduğunu biliyoruz

Hizmet gönüllülerinin en zor şartlarda yanlarında olup çocuklarına eğitim vermeye çalıştıklarını anlatan bakan yardımcısı, ülkenin dört bir tarafından açılan Türk okullarına desteklerinin süreceğini kaydetti.

AK Parti hükümetinin, Türk okullarının kapatılması konusundaki girişimlerini değerlendiren Afganistan Eğitim Bakan Yardımcısı Samim şöyle konuştu: "Türkiye ile çok iyi ilişkilerimiz var. Şu ana kadar kimse bu okulları kapatmamızı istemedi. Biz Afgan halkı olarak bize neyin faydalı olduğunu gayet iyi biliriz. Başka hükümetlerin halklarıyla sorunlarını önemsemiyoruz. Ancak biz Afganistan halkı olarak, en kötü şartlarda bize destek olan Hizmet Hareketi'ni takdir ediyoruz. Bunu asla unutmayız. Bu okulların devam etmesi konusunda da desteğimiz sürecek."

Fethullah Gülen Hocaefendi'nin tecrübesi çok özel bir örnek oluşturuyor

Fethullah Gülen Hocaefendi'yi İslam dünyası tarafından tanınan büyük bir din alimi olarak değerlendiren Samim, şu değerlendirmeyi yaptı: "Hocaefendi'nin ortaya koyduğu misyon ve sistem çok özel ve güzel bir tecrübe oluşturuyor. Kanımca Fethullah Gülen Hocaefendi'nin bu başarılı tecrübesi ile İslam ümmeti düştüğü bu elim durumdan kurtulacak ve aydınlık günlere ulaşacak. Buna inanıyorum."

 


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/herkul/public_html/gencadam.com/templates/gk_music_free/html/com_k2/templates/default/item.php on line 146

Add comment


Security code


Refresh

back to top
  • EN SON EKLENENLER
  • EN ÇOK OKUNANLAR
  • SON YORUMLAR

ARAMA

Herkül Nağme

Herkül Nağme..Ezcümle, M. Fethullah Gülen Hocaefendi'nin bütün eserlerinin, sohbetlerinin, şiirlerinin hep bu nağmeyi terennüm ettiğini söylemek pekâla mümkündür...

SAİD NURSİ'YE İFTİRALAR..

Aksiyon Burç FM

Zaman Mehtap TV

Samanyolu TV Küre TV

Radyo Cihan Ebru Tv

Herkül

BU GÜNLER DE GEÇECEK

ÇATLAYAN RÜYA

ÇARPITILAN BEDDUA!

ŞAHİT OL YA RAB...

Mefkure Yolculuğu