Warning: Declaration of JParameter::loadSetupFile($path) should be compatible with JRegistry::loadSetupFile() in /home/herkul/public_html/gencadam.com/libraries/joomla/html/parameter.php on line 512

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/herkul/public_html/gencadam.com/libraries/joomla/application/application.php on line 481

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/herkul/public_html/gencadam.com/components/com_k2/models/item.php on line 705

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/herkul/public_html/gencadam.com/components/com_k2/models/item.php on line 705

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/herkul/public_html/gencadam.com/components/com_k2/models/item.php on line 705

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/herkul/public_html/gencadam.com/components/com_k2/models/item.php on line 705

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/herkul/public_html/gencadam.com/components/com_k2/models/item.php on line 705

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/herkul/public_html/gencadam.com/components/com_k2/models/item.php on line 705

Meğer o manşetler eylem planının parçasıymış

Eski İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’in soru önergesiyle gündeme getirdiği 23 maddelik plan infiale sebep oldu. Hukuk dışı eylem planının, hükümet medyasının yolsuzluk operasyonundan sonra attığı manşetlerle uygulamaya konulduğu da ortaya çıktı. Yandaş medyanın ‘örgüt’, ‘paralel yapı’ gibi ifadelerle başladığı yayınların, itirafçı açıklamaları ile devam etmesi dikkat çekiyor. Danıştay, Garih, Dink, Santoro ve Zirve gibi tüm cinayetleri Camia ile irtibatlandırma amaçlı yalan haberler, kirli planın doğruluğunu gösteriyor. 17-25 Aralık’ta yolsuzluk ve rüşvet operasyonlarından sonra ‘havuz medyası’nın Hizmet Hareketi aleyhinde başlattığı iftira furyasının arkasında İçişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan ‘eylem planı’nın olduğu ortaya çıktı. Zira eski İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’in Meclis’e verdiği soru önergesiyle ortaya çıkardığı 23 maddelik kumpas planı ile yandaş medyanın iftira dolu yayınları birebir örtüşüyor. Sabah, Star, Yeni Şafak, Akşam, Akit, Takvim ve Güneş gazetelerinde Camia için önce ‘örgüt’, ‘paralel yapı’, ‘terör örgütü’ gibi ifadeler kullanıldı. Daha sonra kritik davalarda sanık, şüpheli ve hüküm giymiş tutukluların da aralarında yer aldığı isimler üzerinden Hizmet’in devleti, devlet birimlerini ele geçirmek istediği iftirası atıldı. Ardından Danıştay cinayeti, Üzeyir Garih, Hrant Dink, Rahip Santoro, Zirve katliamı gibi failleri ve tetikçileri açığa çıkarılmış, yargılaması süren ya da bitmiş yakın dönem cinayetleri Hizmet Hareketi ile irtibatlandırılmaya çalışıldı. İşte ‘kirli eylem planı’, işte yandaş medyanın şartları olgunlaştırmak için attığı manşetler:

Eylem Planı madde 1: Cemaat’i silahlı örgüt ilan etme

AKŞAM - 14 NİSAN 2014: ‘Paralelin silahlı örgütü’ manşetini atan gazete, sahte çürük raporu ile askeri kurtaran Hakim Albay Zeki Üçok’un iftiralarına yer verdi. Üçok, demecinde ‘sözde örgütün’(!) Danıştay, Dink, Zirve Yayınevi ve Rahip Santoro cinayetlerinin arkasında olduğu yalanını ortaya attı. Örgütün, Başbakan Erdoğan’a karşı suikast düzenleyebileceğini öne sürdü.

SABAH - 28 MAYIS 2014: İftira ve kara propagandada sınır tanımayan gazete, yandaş medyanın 17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonunun ardından yandaş medyanın eylem planı gereği tedavüle soktuğu ‘PDY (Paralel Devlet Yapılanması) Örgütü’ ifadesinin savcılık belgesine girdiğini ileri sürdü.

Sabah - 5 Mayıs 2014: Şahin’in soru önergesinde yer alan ‘Cemaat’in arşivi’ algısı için ‘Teknik nakavtla alt edeceksiniz’ manşeti atıldı.
Haberde Fethullah Gülen Hocaefendi’nin yıllar önce başka bir bağlamda söylediği sözler ‘herkesi dinlediler’ algısına dayanak gösterildi. Ayrıca HSYK’da görevli bir hâkime ait dokümanların Ankara’nın bir köyünde yakılırken ele geçirildiği iddia edildi. Buna ilişkin Sabah yazarı Sevilay Yükselir’in A Haber’de yaptığı program, sosyal medyada alay konusu oldu.

<.>Yeni Şafak - 8 Şubat 2014: ‘Şantaj üssü Philadelphia’ başlıklı haberde, sözde paralel yapılanmanın 7 Şubat MİT krizinin ardından arşivini yurtdışına taşıdığı, 3 şehirde üs kurduğu öne sürüldü.
İftiralarla fişleme emri

Takvim Gazetesi - 3 Şubat 2014: Yargı, emniyet, TSK, MİT imamı gibi iftiralarla masum insanlar suçlandı. Takvim’de yer alan ‘İşte o imam’ manşeti ile iftira atıldı. AKP Genel Başkanı Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, ‘yargıtay imamı’ yalanını ortaya attı. Yargıtay, geçtiğimiz günlerde bu iddianın messetsiz ve delilsiz olduğu kararını verdi.

Sabah Gazetesi - 8 Mayıs 2014: ‘İşte paralelin GATA’kulli imamı’ başlıklı manşet haberinde ‘Sabah paralel yapının emniyet, MİT ve yargı imamının ardından şimdi de GATA imamını açıklıyor: Rıdvan Akovalı.’ ifadeleriyle adeta söz konusu kumpasa delil ürettiğini itiraf etti. Gazete ardından 27 Mayıs 2014 tarihinde “İşte paralelin Türkiye imamı” manşetiyle sözde kişi tespiti yaparak delil için yalan haber yaptı.
Devleti ele geçirme, hükümete darbe iddiası

Star - 6 Mayıs 2014: Hizmet Hareketi’ne yönelik açılması planlanan dava kapsamında delil üretme çalışmalarında yer alan gazete ‘İşte kumpas işte belgesi’ manşetiyle çıktı. Haberde sözde paralel yapının resmi görünümlü sahte dinleme kararlarıyla birçok kişiyi dinlediği öne sürüldü. Gazete, bir ay sonra 9 Haziran’da attığı ‘İmzasıyla mühürüyle kirli kulaklar’ başlıklı manşetiyle eski başbakanlardan merhum Necmettin Erbakan’dan holding sahiplerine ve gazetecilere kadar birçok ismin sözde paralel yapı tarafından dinlenildiği iddiasını ortaya attı. Ancak belgede yer alan IMEI numaralarının gerçek olmadığı ve belgenin de uydurma olduğu ortaya çıktı.

Sabah - 10 Mayıs 2014: ‘Darbenin sinyali İzmir’de verildi’ haberinde ‘5 bin kişinin katıldığı bir darbe toplantısı yapıldığı öne sürüldü. Paralelin mütevellisi, 17 Aralık sürecini anlattı’ başlıklı haberde isimsiz bir haber kaynağına yer verildi. Ancak sözü edilen salonun bin 500 kişilik olduğu, böyle bir hükümet devirme toplantısının da söz konusu olmadığı anlaşıldı.
Eylem Planı 3. ve 4. maddeler: Derin devlet ve Ergenekon cinayetlerini Camia’ya yıkma talimatı

Akşam - 3 Şubat 2014: ‘Dink suikastını paralel yapı gizledi’ haberinde dönemin valilerinden biriyle Camia’ya çamur atıldı. Aynı gazete 20 Ocak’ta ‘Hesap ver’ manşeti ile Dink cinayeti öncesi Samast’ın eylemini İstanbul Emniyeti ve Emniyet İstihbarat Dairesi’ne ileten başarılı polis müdürü Ramazan Akyürek’i hedefe koydu. Tetikçi üzerinden yeni bir iftira attı. ‘Paralel yapı yaptı’ imalarına yer verdi.

Yeni Şafak - 14 Mart 2014: “Suikastta paralel iz” başlıklı haberiyle Paris’te 3 PKK üyesini öldüren tetikçi Ömer Güney’in ortaya çıkan ses kaydında Cemaat’in emniyet imamı Kozanlı Ömer kod adlı Osman Hilmi Özdil ile telefonda görüştüğü öne sürüldü. Ayrıca Güney’in 2010’dan sonra Özdil ile 2 kez Almanya’da, 5 kez de Türkiye’de görüştüğü iftirası atıldı.

Sabah - 3 Nisan 2014: Danıştay cinayetinin tetikçisi Alparslan Arslan’ın ifadelerini dayanak yaparak ‘Danıştay’da Gülen izi’ başlığı ile çıkan haberde iftira atıldı.

Akşam - 1 Mayıs 2014: Gazete, Ağustos 2001’de işlenen Üzeyir Garih cinayetini Hizmet Hareketi’yle irtibatlı göstermek istedi. ‘Garih cinayetinde paralel şüphe’ manşeti atıp cinayetin 5 savcı değiştirdiği ve çözülemediği iddiası ile Hizmet Hareketi’ne yıkma amacına matuf manipülasyon yaptı.
Eylem Planı 19. madde: Tanık koruma kanunu ile itirafçı bulma

Yeni Şafak - 26 Mart 2014: ‘Hayatımı kararttılar’ başlığıyla verilen haberde ‘örgüt lideri olmak, görevi kötüye kullanmak, edimin ifasına fesat karıştırma, özel belgede sahtecilik, soruşturmanın gizliliğini ihlal etmek, ihaleye fesat karıştırmak, rüşvet vermek’ suçlamasıyla hapis cezasına çarptırılan Okyanus Şirketler Grubu’nun sahibi Nusret Argun, itirafçı olarak lanse edildi. Argun’un sözde paralel yapıya boyun eğmediği için hapis cezası aldığı öne sürüldü.

Yeni Akit - 13 Mayıs 2014: “Hayalet imamlar” başlıklı haberinde Cemaat içinde yıllarca görev yaptığını iddia eden ancak hakkında “suç işlemek amacıyla kurulan örgütün yöneticisi olmak, tehdit, şantaj ve özel hayatın gizliliğini ihlal” iddialarıyla suçlanan ve bir süre ceza evinde kalan Adana’nın Parsadan’ı lakaplı Barış Terkeşli’yi itirafçı olarak gösterdi.

Sabah Gazetesi - 2 Haziran 2014: ‘Gülen faşizmi çöreklenecekti’ başlıklı manşetiyle sözde paralel yapı içinde 17 yıl abilik, imamlık ve danışmanlık yaptığı öne sürülen Sait Alpsoy’un hezeyanlarına yer verildi. Alpsoy, bu haberde Cemaat’in devleti ele geçirmek istediğini öne sürdü.

Yeni Şafak - 17 Haziran 2014:‘9 polis her şeyi anlattı’ haberinde başmüfettişlere başvuran polislerin itirafçı olduğu söylendi. Aynı gün Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Suçlarla Mücadele Bürosu’nca ‘böcek operasyonu’ adıyla polisleri hedef alan bir operasyon gerçekleştirildi. Ancak 3 gün sonra mahkemeye çıkan 11 polisten 6’sı savcılıkta, 5’si mahkeme tarafından serbest bırakıldı.

Eylem Planı 23. madde: Delil üretmek için kurumları seferber etme

Yeni Şafak - 4 Haziran 2014: Dinlemeye dair yalan haberlerin altyapısını sığlaştırmak adına her fırsatta dinlemelerin kayıtlarının tutulduğu kurum olan TİB’i sözde paralel yapı ile irtibatlandırın yandaş medya organlarından Yeni Şafak ‘TİB’i kripto şirketle ele geçirdiler-Telekulak AŞ’ manşetiyle çıktı. Paralel yapının taşeron şirket kurarak bu şirket aracılığıyla TİB’e sızıldığını öne sürdü. Bu yönde onlarca yalan haber yapıldı.
17 Aralık soruşturma yargıç ve polislere operasyon

Sabah - 9 Mayıs 2014: 17 ve 25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonunda görev alan hâkim, savcı ve emniyet mensuplarının ihracına zemin hazırlamak için ‘Yargı ve poliste bir cunta var’ manşeti atıldı.

Sabah - 7 Mayıs 2014: ‘HSYK raporu Öz’ü bitirecek’ haberinde Savcı Zekeriya Öz’ün hesabından açıklanamayan 290 bin liralık fark olduğu, Dubai tatilini faturalandıramadığı ve 17 Aralık için polise baskı yaptığı öne sürüldü.

Kaynak: http://www.zaman.com.tr/politika_meger-o-mansetler-eylem-planinin-parcasiymis_2225999.html


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/herkul/public_html/gencadam.com/templates/gk_music_free/html/com_k2/templates/default/item.php on line 146

Add comment


Security code


Refresh

back to top

BU GÜNLER DE GEÇECEK

ÇATLAYAN RÜYA

ÇARPITILAN BEDDUA!

ŞAHİT OL YA RAB...

Mefkure Yolculuğu