Dünyanın Kurtuluşu Birlikte Yaşama Formülünde Gizli

Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı, 68 ülkeden sivil toplum örgütlerinin katılımıyla 2. Uluslararası Birlikte Yaşama Tecrübeleri Toplantısını gerçekleştirdi. Hizmet Hareketi’nin dünya genelinde birlikte yaşama kültürüne katkı maksatlı faaliyetlerini yürüten Afganistan, Belçika, Kenya, İsviçre, Kanada’nın da bulunduğu 68 ülkeden katılımcı yer aldı. On bir farklı ülkenin sunumlarının ardından müzakere ile öneri ve eleştiriler tartışıldı.


80 Ülkede Stk’lar
Toplantının açılış konuşmasını Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı Başkanı Mustafa Yeşil yaptı. Hizmet Hareketi tabirinin daha sık kullanıldığını belirten Yeşil, “Hizmeti bizim kamuoyumuz 40 yıldır tanır, bilir ve tartışır. Eğitim faaliyetlerini işin merkezine almıştır ve insan odaklı hareket etmesi ile dikkat çeker. Ancak yıllarda özünde var olan organizasyon ve projelerle farklı kültürleri anlama, birlikte yaşama faaliyetleri önce yurt içinde başlamıştır. 2000’li yıllarda artık kurumsallaşmış ve 80 ülkede sivil kuruluş olarak yapılanmalarını tamamlamıştır” dedi.
Diyalog kelimesinin çok sık kullanıldığını ama içi doldurulmamış bir kelime olduğunu kaydeden Yeşil şöyle devam etti; “Aslında diyalogun lafına değil kendisine çok ihtiyaç duyduğumuz bir dönemdeyiz. Diyalogu kendi inancınıza insan devşirme olarak yapmadık. Strateji olarak benimsemedik. Önce karşıdakini anladık anlamaya çalıştık. Sonra kendimizi anlatma fırsatı bulduk sonra anlaştık buluştuk birleştik ve birlikte yürüdük.”

Vakıf BM Konseyinde
BM Türkiye Temsilcisi Shahid Najam Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı’nın Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal Konsey’e danışman statüsünde kabulünü tebrik ederek konuşmasına başladı. Vakıf bu konseyde yer alan 145 kuruluştan biri oldu. Vakfın küresel bölgesel ve ulusal öneme haiz konuları diyalog üslubuyla ele almasının küresel bilgiyi zenginleştireceğini kaydeden Shahid Najam, “Dünyadaki problemler kaos ve anlaşmazlıklar dikkate alındığında başarılı birlikte yaşama çalışmalarının günümüz dünyasında çok acil bir ihtiyaç olduğu ortaya çıkmaktadır. Birleşmiş Milletlerin misyonu üç ana temele dayanmaktadır. Uluslararası barış ve güvenlik, eşitlikçi kalkınma, insan hakları ve onuruna saygı. Bu üç alan birbiriyle çok sıkı şekilde bağlantılıdır ve bu toplantının temel konusunu oluşturmaktadır” diye konuştu.

Birlikte Yaşamın Diyarı
Türkiye’nin tarihi olarak doğu ve batının birleşmesini temsil eden ve medeniyetlerin iç içe geçtiği bir toprak parçası olduğunu belirten Najam, “Bir hoşgörü diyarı olarak bilinmektedir” dedi.Toplantının Türkiyede yapılıyor olmasının bu düşünceyi teyit ettiğini vurgulayan Najam şunları söyledi: “Din, etnik köken,dünya görüşüne bakılmaksızın birlikte yaşama hoşgörü ve karşılıklı saygı kültürünü güçlendirme yönündeki ortak azmimizi ve kararlığımımızı yansıtmaktadır. Gerçekten de Türkiye çağlar boyu birlikte yaşamanın elle tutulur bir tecrübesini sunmakta ve demokratik, uyumlu, adil bir toplum için çaba gösteren milletlere ilham vermektedir”.

Düşmanlığa Karşı Birlikte Çalışma
Hoşgörüsüzlükten doğan siyasi kutuplaşma, göçmenler karşı uygulanan tek tipleştirme ve şiddet ırkçılık yabancı düşmanlığı ve nefret suçlarının arttığına dikkat çeken Najam, “Bu olaylar özelikle geçtiğimiz on yılda daha görünür hale gelmiş ve kültürlerarası gerilimin ve ötekine tahammülsüzlüğün kendini gösteriş biçimi olmuşlardır. Buna örnek olarak Kuran nüshalarının yakıldığı anlamsız eylemler ve islamın peygamberine hakaret içeren sorumsuz ve saygısızca hareketlerle ortaya çıkan dünyanın bazı bölgelerinde yükselişte olan islamafobik duygular gösterilebilir.Manzara ne denli kötümser olursa olsun bizim sorumluluğumuz gerilimlere karşı proaktif davranarak istirarsızlıgı istikrarla düşmanlığı misafirperverlikle ve düşmanlığı ittifakla ortadan kaldırmak için birlikte çalışmaktır” şeklinde konuştu.

Din ve kültürlerin birbiriyle temasında galip veye mağlup olmadığını vurgulayan Najam, “Diyaloğun amacı başkalarını çevirmek değil farklı görüş ve inançların daha iyi anlaşılması için ilke ve perspektiflerin paylaşılmasıdır. Hoşgörüsüzlük yenilmez değildir. Geleceğin problemleri küresel olmasına karşın bunların çözümleri yerel ve bireysel olacaktır” dedi.

Ceylan Otel’de düzenlenen üç gün sürecek toplantının dünkü oturumuna aralarında Ali Bulaç, Ahmet Taşgetiren, Nevval Sevindi, Elif Çakır, Nagehan Alçı’nın da bulunduğu gazeteci-yazarlarla Fatih Üniversitesi Rektörü Şerif Ali Tekalan, Prof. Dr. Orhan Miroğlu ve Ümit Fırat gibi akademisyenler katıldı.

Her Ülkeden Bir Renk
Konuşmaların ardından Japonya, Güney Afrika Cumhuriyeti, Avrasya, Azerbaycan, Amerika, Brezilya, Almanya, Litvanya, Senegal, Afganistan ve Romanya’da diyalog çalışmaları yürüten Gülen cemaati temsilcileri videolarla sunum yaptı. Sunumlarda yaklaşık 11 ülkede yapılan konferans, panel, festival, sosyal bilimler olimpiyatları, yoksullara yardım, Türkiye’ye yapılan geziler gibi aktiviteler anlatıldı.

Amerika'da merkezi Chicago'da olan Niagara Vakfı 9 eyalette 52 şubede diyalog faaliyetleri sürdürüyor. Vakfın Başkanı Şerif Soydan Amerika’daki diyalog faaliyetlerini tanıtan bir sunum yaptı. Sunumda Hrant Dink’in avukat bir arkadaşının “O da istedi ki biz bu problemleri beraber çözelim” sözü salondan alkış aldı. Ayrıca Amerika’da bir çok konferans panel ve etkinlik gerçekleştirildiğini ortaya koyan tanıtımda ‘Darbeler ve demokrasi’ başlıklı toplantılar da yapıldığı belirtildi.

Add comment


Security code


Refresh

back to top

BU GÜNLER DE GEÇECEK

ÇATLAYAN RÜYA

ÇARPITILAN BEDDUA!

ŞAHİT OL YA RAB...

Mefkure Yolculuğu